Przedszkole Publiczne nr 33

Terapia pedagogiczna

Zajęcia korekcyjno – kompensacyjne

Środa 17.11.2021 r.

1. Zabawa "Co się zmieniło?"

Rodzic układa sekwencję z kilku przedmiotów. Można zacząć od trzech. Następnie dziecko przygląda się im przez parę sekund. Kiedy jest gotowe prosimy dziecko, żeby zamknęło oczy, lub odwróciło się plecami. Rodzic w tym czasie zmienia ułożenie przedmiotów. Dziecko po odwróceniu się wskazuje co się zmieniło?

2. Zabawa "Układamy opowiadanie".

Rodzic zaczyna opowiadanie wymyślonym przez siebie zdaniem, np. Ania wracała do domu od koleżanki. Dziecko układa kolejne zdanie. Mama lub tata następne i tak do końca historyjki.

3. Zagrajcie w wybraną przez siebie grę, którą macie w domu.

To wszystkie zadania na ten tydzień :)

Poniedziałek 15.11.2021 r.

Drodzy Rodzice!

Kochane dzieci!

Na tej stronie zamieszczam dla Was  materiały, które możecie spokojnie wykonać w domu w dowolnej chwili po głównych  zajęcach edukacyjnych.

Życzę Wam miłej zabawy :)

Ciocia Iza

1. Zabawa „Taśmowe rachunki”

Rodzicu: przeczytaj dziecku wierszyk i poproś, by policzył jego bohaterów. Ułatw mu zadanie. Połóż przed nim fasolki, kasztany lub klocki. Za każdym razem, gdy usłyszy imię dziecka, niech odłoży na bok fasolkę. Potem musi je tylko policzyć.  Na koniec policzcie razem i sprawdźcie czy się liczba dzieci zgadza.

(W tym wierszu liczebniki występują w różnych formach, np. dwie Jadwisie. Aby dziecko wiedziało, że musi położyć dwie fasolki, należy zaakcentować liczebnik „dwie”, „trzy”…).

„Taśmowe rachunki” Ewa Szelburg-Zarembina

Renata jedna,

Renia druga.

Renia trzecia,

Renia czwarta,

dwie Jadwisie,

trzy Marysie,

jedna Ewa,

jedna Krysia,

jedna Marta.

(...)

Możecie wspólnie z dzieckiem skonstruować sami taki wierszyk wykorzystując imiona dzieci z grupy dziecka. Powodzenia!

2. Gra ściganka „Kto pierwszy na mecie”.

Na kartce szarego papieru (bloku rysunkowego) narysujcie chodniczek. Będziecie się po nim poruszać.  Żeby odstępy między liniami były równe, możecie użyć sześciennego klocka, linijki, itp.

Zaznaczcie start i metę. Zasady zapiszcie w widocznym miejscu, np. w lewym górnym rogu papieru z chodniczkiem:

Na przykład:

• pole w kolorze zielonym to bonus – masz dodatkowy rzut,
  • pole w kolorze czarnym – wracasz na start,
  • pole w kolorze niebieskim – przesuwasz się o dwa pola do przodu,
  • pole w kolorze czerwonym – tracisz jedną kolejkę.

Przygotujcie tyle pionków ile graczy macie w grze (pionkami mogą być: klocki, kasztany lub gotowe pionki z gier planszowych) i oczywiście kostkę do gry.

Dobrej zabawy!

3. Zabawa „Ćwiczymy nasze ręce”.

Propozycje:

1. Wyciąganie i wkładanie różnych przedmiotów z miski do miski za pomocą palca wskazującego i kciuka. Miska, w której są przedmioty, może być wypełniona wodą, piaskiem, kaszą, zwiniętymi gazetami.

2. Przesypywanie drobnych przedmiotów – dziecko ma za zadanie przesypać drobne przedmioty (koraliki, kaszę, ryż) z jednego naczynia do drugiego: szklanką z dużej miski do małej miski, małą miseczką z dużej miski, łyżeczką ze szklanki do miseczki, itp.

Literatura:

1. M. Jaworska, M. Jędrzejewska, K. Katarzyna Nawrocka „Dziecinnie prosta matematyka. Otwieramy przed dziećmi drzwi do matematycznego świata….”.

2. K. Skarbek, I. Wrońska. „Diagnoza i wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka w wieku przedszkolnym”.